Dziś rozpoczął się proces wymiany murawy na Stadionie Miejskim w Gdyni. O podjęciu decyzji w sprawie wymiany murawy, która w rundzie wiosennej prezentowała się fatalnie, i nie ułatwiała gry w piłkę, pisaliśmy 12 marca.

Gdyńskie Centrum Sportu podało dziś informacje dot. nowej murawy:

Na otwarty w 2011 roku stadion sprowadzono murawę z Holandii. Tym razem postawiono na wysokiej jakości trawę krajową, która spełnia wszelkie wymagane przez Ekstraklasę SA, FIFĘ i UEFĘ parametry dotyczące aspektów takich jak: zadarnienie, twardość i zrywalność darni. Szacunkowy całkowity koszt wymiany to około 700 tysięcy złotych.

Do najbliższych domowych meczów Arki (30 marca ze Śląskiem Wrocław i 2 kwietnia z Lechią Gdańsk) ma zostać wymieniona część nawierzchni. Jak duża? To będzie zależało od kilku czynników, jednak na początku dojdzie do wymiany w najbardziej newralgicznych miejscach, m.in. w polach karnych. Cały proces ma natomiast zakończyć się najpóźniej do 12 kwietnia, co oznacza, że w meczu 30. kolejki ekstraklasy z Miedzią Legnica, 13 kwietnia o 18:00, piłkarze obu drużyn zagrają na całkowicie nowej nawierzchni. Później Arkę czekają jeszcze 3 lub 4 mecze rundy finałowej w Gdyni, w zależności od miejsca zajętego przez żółto-niebieskich na koniec sezonu zasadniczego.

Szczegóły wyjaśnia Rafał Klajnert, dyrektor GCS:

Po rozważeniu możliwych wariantów i terminów, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie wymiany w okresie od 18 marca do 12 kwietnia. Wiele zależy od warunków atmosferycznych. Plan minimum jest taki, by do 29 marca wymienić murawę w newralgicznych obszarach boiska, między innymi w polach karnych. Marzec nie jest idealnym miesiącem na wymianę murawy. Nie chodzi tu tylko o rozłożenie darni, ale również ich przygotowanie i wycięcie z plantacji. Upływający czas gra na naszą korzyść. Im cieplej, tym większe szanse, że darnie, które zostaną zainstalowane na Stadionie Miejskim będą wysokiej jakości i przyjmą się na gdyńskim podłożu.

Po zakończeniu obecnego sezonu ekstraklasy, na Stadionie Miejskim w Gdyni odbędą się mecze mistrzostw świata U-20. Zaplanowano tu aż 10 pojedynków.