Podjęto decyzję o wymianie murawy na Stadionie Miejskim w Gdyni. Dojdzie do tego prawdopodobnie już w najbliższym czasie. Decyzja to efekt fatalnego stanu nawierzchni, który w oczy rzucił się zwłaszcza w trzech dotychczasowych meczach rundy wiosennej ekstraklasy. Po ostatnim meczu z Legią Warszawa szeroko komentowano katastrofalną jakość murawy, która bardziej niż miejsce do grania w piłkę przypominała kartoflisko, z wielkimi gołymi plackami w miejscu trawy i błotem pod bramkami. Po pierwszym lutowym meczu, przeciwko Koronie Kielce, plac gry mocno skrytykował trener Arki, Zbigniew Smółka, po meczu z Legią o stanie murawy kilkukrotnie nie omieszkał wspomnieć trener gości, Sa Pinto.

 

Przez długi czas murawa na Stadionie Miejskim stawiana była za wzór dla innych, a stadion w Gdyni wskazywany jako jedno z najlepszych miejsc do gry w piłkę. Nawet tuż po przerwie zimowej w rozgrywkach prezentowała się zwykle co najmniej dobrze. Zajmowała wysokie miejsca w rankingach ocen, między innymi w plebiscycie prowadzonym przez Polski Związek Piłkarzy. W głosowaniu piłkarzy jeszcze za czasów występów Arki w I lidze, zajmowała pierwsze (sezon 14/15) i drugie (15/16) miejsce. Od tamtego czasu było już tylko gorzej. W dwóch ostatnich notowaniach (za sezony 16/17 i 17/18, już w ekstraklasie), nawierzchnia na której na co dzień występują piłkarze Arki zajęła za każdym razem trzecie miejsce od końca.

 

Od 2011 roku swoje domowe mecze we wszystkich rozgrywkach (liga, Puchar Polski, kwalifikacje Ligi Europy) rozgrywa tu Arka. Dodatkowo na Stadionie Miejskim swoje spotkania rozgrywała młodzieżowa reprezentacja Polski, trenowała tu reprezentacja Irlandii w trakcie Euro 2012, odbyły się też mecze Mistrzostw Europy U-21 w 2017 roku oraz spotkania rugby i futbolu amerykańskiego. Przed ME U-21 spekulowano o możliwości wymiany murawy, do konkretów jednak nie doszło, co oznacza, że trawa przy ul. Olimpijskiej ma już ponad 8 lat.

Przypomnijmy, że od 23 maja tego roku Stadion Miejski w Gdyni będzie jedną z aren Mistrzostwa Świata U-20, w ramach których w naszym mieście odbędzie się aż 10 meczów - sześć w fazie grupowej, spotkanie 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał i mecz o 3. miejsce. Do tego czasu kolejnych 6 lub 7 meczów, w zależności od układu gier w rundzie finałowej, rozegrają tu także żółto-niebiescy.

Decyzja została podjęta późno, ale dobrze, że w końcu nastąpiła. Miejmy nadzieję, że działania zostaną przeprowadzone sprawnie i cała procedura instalacji nowej nawierzchni oraz jej późniejsze użytkowanie odbędzie się bez komplikacji.