Historia: Historia Elbląga sięga 1237 roku, kiedy to został założony przez jednego z mistrzów krzyżackich. W 1358 roku przystąpił do Hanzy, a w 1466 roku przyznano go na mocy pokoju toruńskiego Polsce. Złoty okres Elbląga to przełom XVI i XVII wieku, gdy stanowił główny port państwa polskiego. W 1772 roku Elbląg znalazł się pod zaborem pruskim i stał się silnym ośrodkiem przemysłu metalowego. Okres dwudziestolecia międzywojennego to okres głębokiego kryzysu miasta. Na porządku dziennym był głód i ubóstwo, jeden po drugim były zamykane zakłady przemysłowe. Znaczenie Elbląga wzrosło przed II Wojną Światową, gdy stał się jednym z głównych miast garnizonowych III Rzeszy. Wówczas oddano nowoczesny szpital wojskowy, wybudowano liczne osiedla oraz rozwijać zaczęło się szkolnictwo. Wszystko to legło w gruzach w styczniu i lutym 1945 roku po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną, zniszczeniu uległo całe Stare Miasto. 19 maja tegoż roku Elbląg ponownie znalazł się w granicach państwa polskiego.
Zabytki: Elbląg może pochwalić się licznymi kościołami z okresu Średniowiecza, jednakże część z nich jest w znacznej mierze zrekonstruowana. Elbląg posiada także pozostałości fortyfikacji miejskich i murów zespołu zamkowego. Najbardziej charakterystycznym miejscem jest Brama Targowa z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta. Pod bramą znajduje się posąg Piekarczyka, legendarnego obrońcy miasta. Dawne Stare Miasto jest aktualnie po (a częściowo w trakcie) odbudowie i stanowi ulubione miejsce spędzania wolnego czasu mieszkańców Elbląga.
Geografia: Elbląg leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego i jest najniżej położonym miastem w Polsce. Aktualnie liczy nieco ponad 126 tys. mieszkańców i jest siedzibą gminy Elbląg oraz władz powiatu elbląskiego. Miasto leży na styku dwóch krain geograficznych: depresyjnych Żuław Wiślanych, przypominających krajobraz Holandii oraz Wysoczyzny Elbląskiej, która pocięta jarami wznosi się nad wodami Zalewu Wiślanego.
Gospodarka: Elbląg jest ośrodkiem przemysłu ciężkiego (turbiny parowe i gazowe), meblowego i spożywczego. Ze względu na swoje strategiczne położenie (węzeł komunikacji drogowej i kolejowej, port morski) jest to obszar atrakcyjny inwestycyjnie. W mieście działa 7 centrów handlowych. Największym zakładem przemysłowym jest Browar należący do Grupy Żywiec.
Dojazd: Elbląg leży przy trasie z Warszawy do Gdańska oraz z Europy Zachodniej do Kaliningradu i państw nadbałtyckich. Najłatwiejszy dojazd z Trójmiasta jest oczywiście popularną "Siódemką", do miasta można także w łatwy sposób dostać się PKS-em oraz koleją.
Komunikacja miejska: Na terenie miasta przejazdy oferuje ZKM Elbląg, który do dyspozycji mieszkańców miasta oddaje 25 linii autobusowych. Bilet jednorazowy kosztuje 2,40 zł, a bilet miesięczny 80 zł. Z pobliskich miejscowości do Elbląga najłatwiej dostać się autobusami PKS Elbląg.
Stadion: Olimpia Elbląg swoje mecze rozgrywa na stadionie przy ul. Agrykola 7. Stadion prezentuje się bardzo kiepsko i jest dopuszczony tylko na 3 tysiące widzów, z czego tylko połowa to miejsca z krzesełkami. W słabym stanie jest także murawa obiektu, jedna z najgorszych w I lidze. Wymiary boiska to 105 x 70 m.
Foto: e-olimpia.com