Historia: Już w sobotę czeka nas wyprawa do Lubina - siedziby naszej zgody Zagłębia. Pierwsze wzmianki historyczne o okolicach Lubina pochodzą z początku drugiego tysiąclecia, a ściślej z czasów Bolesława Chrobrego i cesarza niemieckiego Henryka II. Według źródeł historycznych w 1295 roku pierwszy raz użyto zwrotu "miasto Lubin", a w XIV wieku miasto zostaje otoczone murem obronnym i rozbudowuje zamek obronny. W kolejnych stuleciach powstają doniosłe kościoły, jak na przykład pod wezwaniem NMP. W czasach potopu szwedzkiego 4 tys. ludzi poniosło śmierć w wyniku dżumy, a miasto zostało zgrabione przez naszych zamorskich sąsiadów. W XVIII wieku miasto dostaje się pod panowanie prusaków, a w roku 1869 miasto uzyskuje połączenie kolejowe z Legnicą. Początek XX wieku to dynamiczna rozbudowa miasta, która ukierunkowuje się na górnictwo po odkryciu i udokumentowaniu złóż miedzi w latach 60'. W 1982 roku miała miejsce Zbrodnia Lubińska, podczas której ZOMO zabiło 3 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Pamięci ofiar tych zbrodni został postawiony pomnik.
Zabytki: Odwiedzając Lubin warto zobaczyć przede wszystkim miejskie mury obronne z XIV w., które zachowały się aż w 70%. Ciekawymi punktami miasta są również Wzgórze Zamkowe oraz Baszta Głogowska. Legendy wiążą się z kościołem na Starym Lubinie, przy którym chowano podobno zadżumione ciała podczas XVII-wiecznej zarazy, a następnie zaczęto te okolice szerokim łukiem omijać. Zbiory wszystkiego co związane z regionem zawarte są w Muzeum Ziemi Lubińskiej.
Gospodarka: Chlubą Lubina jest oczywiście KGHM Polska Miedź S.A - główny sponsor Zagłębia. To szósty na świecie i największy w Europie producent wysokej jakości miedzi elektrolitycznej. W Lubinie powstała też telefonia Dialog oraz ma siedzibę Interferie, jedno z największych przedsiębiorstw branży turystycznej. Bezrobocie w powiecie wynosi 9,4%. Według danych GUS średni dochód na mieszkańca wynosi ok. 5,5 tys. brutto, co jest najlepszym wynikiem w Polsce.
Dojazd: Do Lubina z Poznania można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy to trasą A2, a następnie zjazdem z niej na Zieloną Górę i dalej trasą krajową nr 3 na Lubin. Drugi to trasą krajową nr 5 z Poznania przez Kościan na Wrocław, a następnie 12 przez Głogów i Polkowice.
Komunikacja miejska: Po Lubinie można przemieszczać się dziewięcioma liniami autobusowymi.
Lubin nocą: