Sonda

Czy Paweł Abbott wróci do podstawowego składu Arki?

Na forum arkowcy.pl bardzo popularne jest określenie "od idola do pindola", opisujące zawodnika, który grał dobrze, był chwalony, ale w związku ze znacznym spadkiem formy stał się obiektem krytyki. Istnieje też odwrotne określenie, którego jednym z najlepszych przykładów jest w Arce Paweł Abbott. Ale tę historię już dobrze znamy. Skupmy się więc na ostatnich 5 miesiącach przerwy jaką z powodu kontuzji miał najskuteczniejszy piłkarz Arki ubiegłego sezonu. Od momentu zejścia z boiska w meczu z GKS-em Bełchatów w kwietniu tego roku, do znalezienia się w kadrze meczowej i wyjazdu do Kielc na sobotni mecz z Koroną.

Paweł Abbott 27 listopada ubiegłego roku ustrzelił dublet w meczu z Wisłą Płock, prowadząc Arkę do zwycięstwa 4:2 na zakończenie roku. Te trzy punkty sprawiły, że Arka traciła już tylko jedno oczko do liderującej Wisły. Triumf ten uczciliśmy tytułem nieco nieudolnie wzorowanym na tych z 90minut.pl. Podczas zimowego zgrupowania w Gniewinie doznał urazu stawu skokowego. Obeszło się bez operacji, ale z tego powodu opuścił większość sparingów przed rundą wiosenną. Zdołał się jednak wykurować na pierwsze ligowe spotkanie, a inaugurację w Katowicach uczcił zresztą golem. Potem trafiał także w meczach z Zagłębiem Sosnowiec, MKS-em Kluczbork i Pogonią Siedlce. Licznik bramek zatrzymał się na dwunastu. W meczu 26. kolejki z GKS-em Bełchatów Paweł wyszedł na boisko w wyjściowym składzie, ale na drugą połowę już nie wrócił.

Okazało się, że odnowił mu się uraz odniesiony podczas przygotowań do rundy wiosennej. Tym razem konieczny jednak był zabieg, co oznaczało koniec sezonu dla napastnika Arki. Z Pawłem rozmawialiśmy ostatniego dnia kwietnia, podczas relacji radiowej z meczu z Olimpią Grudziądz. Wtedy mówił:

Zabieg przeszedłem 10 dni temu w środę, mam na nodze gips, który zostanie ściągnięty w piątek 6 maja. Potem od 2 do 4 tygodni będę musiał poruszać się w "aircaście" (specjalnym usztywniaczu - red.). Na bieżąco wszystko monitorować będzie lekarz, z którym zaplanuję proces rehabilitacji. Od razu po zabiegu lekarz stwierdził, że od miną 2-3 miesiące zanim powrócę do rytmu meczowego.

Ta przerwa się nieco przedłużyła. O Pawle nie zapomnieli kibice, a na Torach pojawił się dedykowany mu transparent. Sam Ubot w wyżej wspomnianym wywiadzie potwierdzał, że odbyły się wstępne rozmowy dotyczące nowej umowy, którą ostatecznie parafował na początku lipca.

Na początku czerwca Abbott jeszcze o kulach świętował wraz z kolegami z drużyny i kibicami awans do ekstraklasy. Pod koniec miesiąca wykonywał już jednak kolejne, żmudne okrążenia wokół boiska treningowego, podczas gdy koledzy na murawie rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Ukoronowaniem pracy Pawła był powrót do treningów z piłką i w końcu występ w ostatnich dwóch sparingach. W meczach z Orkanem i Kaszubią zdobył łącznie trzy bramki, ale cieszyła przede wszystkim jego postawa na boisku. Przy uwzględnieniu całej różnicy między Arką a niżej notowanymi rywalami, Paweł był na boisku mocno widoczny, w swoim stylu cofał się po piłkę i w końcu wykańczał podania kolegów. W każdym razie przepaści między Abbottem z kwietnia i przełomu sierpnia i września nie było widać.

Przy całej sympatii i szacunku do dokonań Ubota w Arce, jego powrót przypada na fazę sezonu, w której podstawowa jedenastka jest mocno ukształtowana. W zeszłym sezonie Abbott był kluczową częścią układanki Grzegorza Nicińskiego także kiedy Arce nie szło, i w komentarzach okołomeczowych przewijało się określenie "laga na Abbotta". Obecnie pewne miejsce w ataku wydaje się mieć Dariusz Zjawiński. To inny typ napastnika, choć zawodnik, który też mocno pracuje na boisku. Pierwszym rezerwowym jest Rafał Siemaszko, a miejsce w wyjściowym składzie ma też Mateusz Szwoch i nie zanosi się nagle na zmianę formacji i grę z dwoma klasycznymi napastnikami. Wygląda na to, że przed Pawłem kolejne trudne zadanie - doszlifowanie formy i powalczenie o miejsce na boisku. Czy i ew. jak szybko to mu się uda? Zapraszamy do udziału w sondzie.

Kalendarium ostatnich miesięcy Pawła Abbotta w Arce:
początek lutego 2016 - Paweł Abbott doznaje urazu stawu skokowego podczas zgrupowania w Gniewinie
19.02 - Abbott wraca do treningów
6.03 - pierwszy mecz wiosny i wygrana Arki z GKS-em w Katowicach. Paweł zdobywa bramkę.
1.04 - ostatni gol dla Arki, w meczu z Pogonią Siedlce (3:0)
15.04 - pod koniec pierwszej połowy meczu z GKS-em Bełchatów odnawia mu się uraz.
końcówka kwietnia - Paweł przechodzi operację stawu skokowego
koniec czerwca - rozpoczęcie treningów indywidualnych
5.07 - Abbott podpisuje nowy kontrakt wiążący go z Arką do 30 czerwca 2017.
21.08 - Paweł wraca na boisko. Rozgrywa 60 minut w wygranym 7:0 meczu rezerw z Cartusią.
przełom sierpnia i września - występ w sparingach z Orkanem (gol) i Kaszubią (dwa gole).
9.09 - Paweł Abbott w kadrze meczowej na spotkanie z Koroną Kielce.