Drużyna rezerw została stworzona z myślą o zawodnikach, którzy częściej podczas spotkań ekstraligi przebywali na ławce rezerwowych, niż na boisku, a także dla młodych rugbystów - zarówno tej gdyńskiej, jak i rumskiej Arki, dla których rywalizacja o ligowe punkty w 1. lidze miała być okazją do nabrania koniecznego doświadczenia oraz sprawdzenia się w meczach.Czy pomysł włączenia drugiego zespołu Buldogów do rozgrywek 1. ligi sprawdził się? Pewnie tak, bo argumentów popierających tę ideę jest zdecydowanie więcej, aniżeli negatywnych opinii. Kwestią sporną wydaje się być na pewno format ligi, bo sześć zespołów walczących o awans do ekstraligi, to trochę mało, aby znacząco podnieść poziom polskiego rugby. Czy wszystkiemu winne są pieniądze? Po części na pewno, ale zmiany potrzebne są też w PZR.

Wracając do występów Arkowców w 1. lidze, to rozpoczęły się one od derbów Trójmiasta z Ogniwem. Ekipa Buldogów w swoim inauguracyjnym meczu zagrała z 9-krotnym mistrzem Polski, a jednocześnie spadkowiczem i pomimo bardzo dobrej postawy w pierwszej połowie, ostatecznie przegrała. Punkty dla Arki zdobyli Michał Pasieczny, a także Marcel Zembroń.

Dwa tygodnie później do Gdyni na Narodowy Stadion zawitali rugbyści Czarnych Pruszcz Gdański i Arkowcy ponownie stawili duży opór rywalom. Podobnie jak w Sopocie, tak i w tym starciu prowadzili po pierwszej części meczu, ale po przerwie nie byli w stanie utrzymać korzystnego rezultatu, notując tym samym swoją drugą porażkę w sezonie 2011/2012.

We wrześniu zawodników Arki czekał jeszcze jeden pojedynek z Pogonią Siedlce. Jednak i tym razem to przeciwnik okazał się lepszy. Arkowcy co prawda zdobyli w tym meczu 16 punktów, co było najlepszym osiągnięciem w dotychczas rozegranych spotkaniach, ale stracili również blisko trzy razy tyle oczek i trzecia przegrana w rozgrywkach ligowych stałem się faktem.

Na pierwsze zwycięstwo rezerwy mistrzów Polski musiały czekać do czwartej kolejki. Wówczas w Gdyni pojawił się zdecydowanie najsłabszy zespół ligi, BBRC Łódź, który Arkowcom nie sprawił żadnych kłopotów. Gospodarze wygrali bardzo pewnie, a w spotkaniu z outsiderem punktowało aż siedmiu zawodników, a najwięcej punktów zdobył Szymon Sierocki.Tydzień po pierwszej, historycznej wygranej, Arka miała stawić się na meczu w Warszawie. Niestety, na spotkanie ze Skrą nie pojechała i spotkanie oddała walkowerem. Okazją do rehabilitacji był pojedynek w 6. rundzie z Ogniwem, rozgrywany już w Gdyni. Buldogom nie udało się dotrzymać tempa Sopocianom i w porównaniu do pierwszej potyczki tych drużyn, w rewanżu wyraźne zwycięstwo odnieśli rugbyści Ogniwa, którzy obecnie prowadzą w 1. lidze.

Podsumowując, Arkowcy po pierwszej części sezonu plasują się na piątej, przedostatniej lokacie i jeśli mielibyśmy szukać pozytywów, to na pewno należy podkreślić, że w drużynie udało się rozegrać pięć spotkań, w których zobaczyć mogliśmy gdyńską młodzież, która w przyszłości stanowić ma przynajmniej w części o sile pierwszego zespołu. Czy tak się stanie, czas pokaże. Warto również odnotować, że najskuteczniejszym rugbystą w szeregach Arki został Marcin Macoń (23 punkty), który jeszcze kilka lat temu często grał w pierwszej ekipie.

1. runda
Ogniwo Sopot v Arka II Gdynia 38-7 (O:7)
Punkty dla Arki II: Michał Pasieczny 5 (P), Marcel Zembroń 2 (pd)

2. runda
Arka II Gdynia v Czarni Pruszcz Gdański 13-20 (10:5)
Punkty dla Arki II: Marcin Macoń 8 (2K, 1pd), Kamil Simionkowski 5 (P)

3. runda
MKS Pogoń Siedlce – Arka II Gdynia 44-16 (25:16)
Punkty dla Arki II: Marcin Macoń 11 (1pd, 3K), Mateusz Plichta 5 (P).

4. runda
Arka II Gdynia v BBRC Łódź 46-0 (24:0)
Punkty dla Arki II: Szymon Sierocki 15 (3P), Piotr Bojke 10 (2P), Maciej Samujło 5 (1P), Marcin Cygan 5 (1P), Błażej Demski 5 (1P), Marcin Macoń 4 (2pd), Robert Liberadzki 2 (1pd)

5. runda
Skra Warszawa – Arka II Gdynia 25-0 v.o.

6. runda
Arka II Gdynia v Ogniwo Sopot 0-43 (0:17)Punkty:
1. Marcin Macoń 23
2. Szymon Sierocki 15
3. Piotr Bojke 10
4. Michał Pasieczny 5
- Kamil Simionkowski 5
- Mateusz Plichta 5
- Maciej Samujło 5
- Marcin Cygan 5
- Błażej Demski 5
10. Marcel Zembroń 2
- Robert Liberadzki 2