MECZE

W 15. meczach rundy jesiennej sezonu 2018/19 Arka wygrała 5 meczów, zremisowała 5 spotkań i przegrała w 5 pojedynkach, co daje łącznie 20 punktów, oraz średnią 1,33 punktu na mecz i 9. miejsce w tabeli po rundzie jesiennej.

Miejsce w tabeli po poszczególnej kolejce

Sześć spotkań zostało rozegranych w Gdyni, a dziewięć na wyjeździe. Na Stadionie Miejskim przy ulicy Olimpijskiej Arka wygrała 2 mecze i tyle samo zremisowała i przegrała. Na wyjeździe liczba wygranych, remisów i porażek również rozłożyła się równomiernie i wyniosła 3.

Arkowców najczęściej mogliśmy oglądać na boisku w sobotę o 18:00 – pięć spotkań podopieczni Zbigniewa Smółki rozegrali właśnie w tym terminie. Trzykrotnie żółto-niebiescy wychodzili na boisko w piątek o 20:30, a dwa razy w sobotę o 15:30. Poza tym Arka zagrał po jednym meczu w każdym z pozostałych terminów (piątek 18:00, sobota 20:30, niedziela 15:30, niedziela 18:00 i poniedziałek 18:00).

Na placu gry w żółto-niebieskich barwach oglądaliśmy jesienią 24 zawodników. 15 meczów w rundzie jesiennej rozegrało trzech piłkarzy – Helstrup, Marciniak i Steinbors. Jednocześnie cała trójka za każdym razem wychodziła na boisko w wyjściowym składzie, co również stanowi najlepszy wynik w drużynie. Jednak jedynie Pavels Steinbors rozegrał wszystkie mecze od pierwszej do ostatniej minuty, notując komplet 15 spotkań w pełnym wymiarze i rekord liczby minut na boisku (1350). Co ciekawe, po ósmej koleje rozgrywek Steinbors wskoczył jednocześnie na podium pod względem liczby meczów rozegranych w Arce przez obcokrajowców, wyprzedzając Andrija Hryszczenkę. Po 13 pełnych meczów w ekstraklasie rozegrali Helstrup, Marciniak i Zbozień.

1 – Klimczak, Marcus

W przeliczeniu średniej minut na mecz, na prowadzeniu znajdują się Steinbors i Maghoma, którzy we wszystkich swoich występach rozgrywali po 90 minut, choć środkowy obrońca pojawiał się na boisku tylko 3 razy.

ŚREDNIA MINUT NA MECZ:
90 – Maghoma, Steinbors
89,7 – Janota
88,8 – Zbozień
88,2 – Marciniak
87,6 – Helstrup

Zbigniew Smółka najczęściej wprowadzał z ławki Rafała Siemaszkę, który zmieniał kolegów aż 9 razy i wyprzedził Adama Dancha, z ośmioma takimi występami na koncie. Z kolei najczęściej boisko przed końcem opuszczał Michał Nalepa – siedem razy.

GOLE I ASYSTY

Arka zakończyła rundę jesienną z dodatnim bilansem bramkowym 21-17. U siebie żółto-niebiescy pokonywali bramkarzy rywali dziewięć razy i tyle bramek również stracili. Na wyjeździe strzelili 12 bramek, a Pavels Steinbors musiał wyciągać piłkę z bramki ośmiokrotnie. Arka podreperowała sobie bilans meczem 15. kolejki z Miedzią, w którym wygrała w Legnicy 4:0.

Pierwszą pozycję na liście najlepszych strzelców Arki w ubiegłej rundzie dzielą między sobą Maciej Jankowski i Michał Janota, którzy zdobyli po 6 bramek. Dwukrotnie bramkarzy rywali pokonywali Luka Zarandia i Damian Zbozień. Po jednym golu na koncie mają Aankour, Kolew, Młyński, Nalepa i Siemaszko.

Arkowcy wykonywali w tym sezonie 3 rzuty karne – wszystkie zostały wykorzystane. Dwukrotnie z jedenastu metrów trafiał Michał Janota, a raz Damian Zbozień.

STRZELCY:
6 – Jankowski, Janota
2 – Zarandia, Zbozień
1 – Aankour, Kolew, Młyński, Nalepa, Siemaszko

Najkrócej na gola kazał jesienią czekać Maciej Jankowski, który zdobywał bramkę średnio co nieco ponad 150 minut. Drugi w tej kategorii jest Michał Janota, który strzelał co 209 minut. Podium zamyka debiutant Mateusz Młyński. 17-latek rozegrał 230 minut i zdobył jedną bramkę. Biorąc pod uwagę strzelców goli w tym sezonie, najdłużej średnio czekaliśmy na gola Aleksandyra Kolewa, który w ciągu 924 minut zdobył jedną bramkę. Wśród zawodników z pola całej kadry, najwięcej minut bez gola (1323) rozegrał Adam Marciniak.

431 – Luka Zarandia

Najwięcej asyst ma Maciej Jankowski, który trzy razy otwierał kolegom drogę do bramki. Jedną asystę mniej zanotowali Cvijanović, Deja, Janota, Kolew i Zarandia. Z kolei po jednym ostatnim podaniu mają Młyński, Nalepa i Zbozień.

ASYSTENCI:
3 – Jankowski
2 – Cvijanović, Deja, Janota, Kolew, Zarandia
1 – Młyński, Nalepa, Zbozień

W przeliczeniu na minuty na boisku najlepiej wypada Goran Cvijanović, który asystuje co 154,5 minuty, wyprzedzając Jankowskiego i Zarandię.

DYSTANS

Arka zajmuje trzecie miejsce w ekstraklasie pod względem liczby pokonanych kilometrów w przeliczeniu na mecz. Arkowcy biegają średnio 114,04 km w trakcie spotkania. Lepsi pod tym względem są jedynie piłkarze Górnika Zabrze i Pogoni Szczecin. Najwięcej kilometrów żółto-niebiescy przebiegli w meczu 15. kolejki z Miedzią Legnica, kiedy pokonali dystans 121,54 km. Najmniej na inaugurację sezonu w Krakowie – w meczu z Wisłą Arkowcy przebiegli 108,67 km.

Jeżeli chodzi o zawodników, którzy biegają najwięcej w trakcie meczów, można wyróżnić szczególnie dwóch. Indywidualnie największy dystans w trakcie spotkania zanotował Damian Zbozień, który przebiegł 12,41 km w wyjazdowym meczu 6. kolejki z Koroną Kielce. Na drugim miejscu uplasował się Adam Deja, który w pojedynku z Miedzią Legnica w 15. kolejce przebiegł 12,04 km. Trzecie miejsce przypadło ponownie Zbozieniowi, który w tym samym meczu z Miedzią pokonał dystans 12 kilometrów. Na czwartej pozycji znajdziemy… Adama Deję. W wyjazdowym meczu z Piastem w 8. serii gier pomocnik Arki przebiegł 11,96 km.

NAJDŁUŻSZY DYSTANS:
12,41 – Damian Zbozień
12,04 – Adam Deja
12,00  - Damian Zbozień
11,96 – Adam Deja

Największą średnią sprintów na mecz notuje Luka Zarandia (12), a za nim plasują się Marciniak (11), oraz Kolew, Młyński i Zbozień (po 10). Luka Zarandia był także najszybszy ze wszystkich zawodników Arki - w meczu z Zagłębiem Sosnowiec zmierzono mu prędkość 33,99 km/h.

KARTKI

Tylko jeden zawodnik - Luka Zarandia - musiał pauzować w jednym spotkaniu po obejrzeniu czterech żółtych kartek. Dwóch piłkarzy zostało wyrzuconych z boiska i w obu przypadkach był to efekt otrzymania dwóch żółtych kartek.