8 lat - tyle Zagłębie Sosnowiec było nieobecne na drugim szczeblu rozgrywkowym, chociaż... w tym czasie zagrało w ekstraklasie. Młodsi kibice mają prawo nie pamiętać - Zagłębie w sezonie 2007/2008 z hukiem spadło z ekstraklasy, zdobywając zaledwie 16 punktów w 30 meczach. Nie był to koniec nieszczęść. Za grzechy korupcyjne, PZPN dołożył im karną degradację o kolejną klasę rozgrywkową. Zagłębie zakotwiczyło w II lidze i... tej kotwicy długo nie podniosło. 11, 3, 5, 14, 4, 3, 2. Ten ciekawy sekwens to lokaty zajmowane kolejno przez Zagłębie w II lidze. Pięć sezonów w czołówce, dwa w ogonie - kibice byli wystawiani na coraz trudniejszą próbę. Kilka razy było blisko, ale za każdym razem czegoś brakowało. Udało się dopiero za siódmym podejściem.

Zagłębie po drodze do awansu poruszało się ruchem jednostajnym, wiosną raczej w tempie spacerowym. Remisy w 6 z 7 ostatnich meczów, nieznane wcześniej problemy ze skutecznością. Kluczowa okazała się, łamiąca passę, wygrana w Kołobrzegu z grającą o życie Kotwicą. Ustawiła ona Zagłębie na pole position przed ostatnią serią gier i pozwoliła działaczom szykować długo wyczekiwaną fetę. Co ciekawe po awansie w Zagłębiu doszło już do zmiany trenera. Roberta Stanka zmienił doświadczony Romuald Szukiełowicz, ostatnio pracujący we Flocie Świnoujście. Kogo będzie miał do dyspozycji w nowym sezonie? Działacze nie zasypywali gruszek w popiele i przedłużyli już kontrakty większości zawodników, zatem łatwiej będzie wymienić tych, którzy opuszczą Sosnowiec. Trudno może być o zatrzymanie najlepszego snajpera. Jakub Arak był żywym dowodem na sens współpracy Zagłębia z Legią Warszawa. Nie tylko strzelił 17 goli (kilka w bardzo trudnych momentach) i dołożył 5 asyst, ale pełnił też funkcję młodzieżowca. Trener Henning Berg zapowiedział już, że chce go zabrać na obóz do Austrii, po którym oceni czy młody napastnik ma szansę zaistnieć w ekstraklasie. Jeśli nie, być może wróci na kolejny sezon do Zagłębia. W tym miejscu warto dodać, że Arak trafił też na listę życzeń Arki Gdynia, jednak szanse na jego sprowadzenie są iluzoryczne. A szkoda, bo to najlepiej grający głową polski napastnik młodego pokolenia. Opłaciło się też wypożyczenie z Legii Konrada Budka, który strzelił zwycięskiego gola w Kołobrzegu. On z kolei przeniósł się już do Sosnowca na stałe.

Trener Robert Stanek nie eksperymentował i oparł zespół na doświadczonych zawodnikach. Przedłużeniem myśli trenerskiej był na boisku 35-letni Sebastian Dudek. Mimo upływu lat to wciąż czołowy wykonawca stałych fragmentów gry w Polsce. Przez cały sezon wykręcił 12 asyst, większość po precyzyjnych wrzutkach "na nos". Tylko jedną asystę mniej zapisał na swoje konto skrzydłowy Dawid Ryndak, a w gronie czołowych defensywnych pomocników ligi plasował się Łukasz Matusiak. Na boiskach I ligi powinni z dobrej strony pokazać się prawy obrońca Marcin Sierczyński i błyskotliwy Hubert Tylec - dżoker w talii trenera Stanka. Zagłębie wprowadza do I ligi stabilny, zgrany skład, uzupełniany co pół roku 2-3 zawodnikami. Wydaje się, że kadrowo to zdecydowanie najsilniejszy z beniaminków i może aspirować nawet do miejsc w czołowej ósemce.

Zagłębie swoje mecze rozgrywa na wysłużonym Stadionie Ludowym, ale to się niedługo zmieni. Sosnowiec planuje budowę Centrum Sportu (stadion, hala, lodowisko) i co ciekawe - miasto planuje skonsultować ten projekt z mieszkańcami. Ci mogą wypowiedzieć się w specjalnie przygotowanej sondzie. Póki co 67% zgadza się, że to potrzebna inwestycja. Stadion ma pomieścić 12 tysięcy widzów. Koszt budowy całego centrum to 150 milionów złotych. Prace mają rozpocząć się za dwa lata.

Najlepsi strzelcy:
17 - Jakub Arak
7 - Hubert Tylec
5 - Mateusz Wrzesień, Przemysław Mizgała, Łukasz Matusiak

Najlepsi asystenci:
12 - Sebastian Dudek
11 - Dawid Ryndak
5 - Marcin Sierczyński, Jakub Arak

PIŁKARZE ZAGŁĘBIA W LICZBACH

Zagłębie w internecie:
Strona oficjalna - http://zaglebie.eu/
Strona nieoficjalna - http://zaglebie.sosnowiec.pl/