Arkadiusz Zagórski od wielu lat szkoli bramkarzy w SI Arka Gdynia. To spod jego rąk wyszli między innymi Oskar Rybicki, który aktualnie broni w młodzieżowym zespole Hamburger SV oraz Patryk Kamola - podstawowy bramkarz juniorów starszych. Obaj zawsze podkreślali jak wiele zawdzięczają trenerowi Zagórskiemu, który ukształtował ich bramkarski charakter i sprawił, że są czołowymi bramkarzami w Polsce w swoim roczniku. Także młodsi kandydaci na bramkarzy znajdują się pod czujną opieką trenera Zagórskiego, który stara się by poszli w ślady swoich starszych kolegów.

Popularny "Zagór" zawsze podkreślał, że występ któregoś z podopiecznych w reprezentacji Polski lub w pierwszym składzie Arki to jego bramkarskie marzenia. Od czasu rozpoczęcia pracy z rocznikiem 94' nie mógł się także doczekać wyjazdu na Mistrzostwa Polski, więc można sobie wyobrazić jak wielka była jego radość, gdy Arkowcy pokonali Pogoń i jasne się stało, że drugie z tych marzeń stanie się faktem. Miejmy nadzieję, że na trzecie także nie będzie musiał czekać zbyt długo...

Co czuje trener, mając po tylu latach szansę na Mistrzostwo Polski z zawodnikami, których zna wręcz od dziecka?

Na chwilę obecną nie jestem jeszcze pewien czy w ogóle pojadę na finały, bo nie podano jeszcze pełnej kadry. Myślę, że decyzja zapadnie jutro, ale nie ukrywam, że po dziesięciu latach spędzonych z tą drużyną byłoby to dla mnie spełnieniem marzeń, aby pojechać na ten turniej. Byłem obecny z nimi na nieoficjalnych Mistrzostwach Polski Nike'a, a także gdy zajęliśmy jako Kadra Pomorza trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski i teraz przed nami największe wyzwanie - mistrzostwa w najstarszym juniorskim roczniku.

Spodziewał się trener, że zajdą tak wysoko?

Szczerze mówiąc tak, zawsze bardzo w nich wierzyłem. Wiosną w meczach z najgroźniejszym rywalem, czyli Lechem udowodniliśmy swoją wyższość i jedziemy zasłużenie na finały.

Pod pana opieką wychowali się Oskar Rybicki i Patryk Kamola. Czy w niższych rocznikach są kolejni utalentowani zawodnicy?

Jest trzech chłopaków, w których widzę ogromny potencjał. Między innymi Mateusz Michniewicz, który po tacie odziedziczył umiejętności bramkarskie i zdobywa regularnie nagrody dla najlepszego bramkarza na różnych turniejach. Najważniejsze czynniki, na które zwracamy uwagę przy ocenie potencjału kandydatów na bramkarzy to wzrost i koordynacja ruchowa.

Jak do mistrzostw przygotowani są bramkarze Arki?

Myślę, że bardzo dobrze. Patrykowi Kamoli dużo dały treningi z pierwszym zespołem pod okiem Jarka Krupskiego, a także regularna gra w rezerwach i Lidze Makroregionalnej. Przez kilka lat Patryk był nieco w cieniu Oskara Rybickiego, lecz po jego odejściu do Hamburga został pierwszym bramkarzem i dużo na tym skorzystał. Nabrał pewności siebie, poprawił wiele elementów i jest pewnym punktem drużyny.

Wiemy, że na tym turnieju w przypadku remisu są rozgrywanie "w razie czego" rzuty karne, które mogą zadecydować o kolejności w tabeli. Trenujecie ten element?

Na razie nie trenowaliśmy bronienia karnych, ale na zgrupowaniu w Iławie poświęcimy na to trochę czasu.

Czy Patryk będzie ćwiczył je pod okiem trenera Zagórskiego?

Bardzo chciałbym, bo trenuję go od wielu lat, ale decyzja należy do moich przełożonych...

Rozmawiał: mazzano