Zapraszamy na reportaż i unikalne fotografie z wnętrza stadionu.

Dzięki uprzejmości kierownika budowy - Janusza Buczenia, mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy robotników budujących nowy stadion GOSiR oraz zapoznać się z planami zagospodarowania stadionu. Zacząć wypada od stwierdzenia faktu, że tempo prac jest naprawdę imponujące i stadion rośnie w oczach. Sprzyja temu na pewno słoneczna pogoda, która miejmy nadzieję utrzyma się dłuższy czas. Robotnicy pracują na dwie zmiany, a jednocześnie na terenie placu budowy przebywa do 200 osób. Nasz reportaż podzielimy na cztery części zgodnie z podziałem stadionu na trybuny. Najbardziej zaawansowane prace trwają na trybunie "Zegar", lecz jak twierdzi kierownik, wszystkie trybuny mają zostać skończone w tym samym czasie, a cały stadion w terminie.

 

Trybuna "Zegar"

Wrażenie robi przede wszystkim wysokość trybuny. Mieliśmy okazję dostać się na wysokość około 15 rzędu i osobom z lękiem wysokości odradzamy przy aktualnym stanie budowy tę eskapadę. Jak stwierdził dyrektor budowy wszyscy pracownicy muszą mieć gruntowne badania lekarskie, w tym te stwierdzające brak lęku wysokości, czemu się nie dziwimy. Wykonane są już wszystkie pomieszczenia pod trybuną (oczywiście są w stanie surowym), gdzie na nowym stadionie będą mieścić się restauracja i pub dla kibiców. Jak stwierdził dyrektor nieprzypadkowo znajdują się one akurat pod tą trybuną, z czym oczywiście się zgadzamy :) Po uporaniu się z kołowrotkami (łącznie na stadionie będzie ich 21), kibic będzie miał do wyboru trzy tak zwane klatki schodowe, czyli wejścia na trybunę. Ich aktualny wygląd poniżej na zdjęciach. Zdjęcie z lewej strony przedstawia schody prowadzące na trybunę "Zegar" od lewej strony, natomiast drugie zdjęcie wejście na sektor.

 

 

Pod trybuną "Zegar" (jak i każdą inną) znajdować się będą oczywiście toalety, których jakość będzie na pewno wyższa od tych ze starego obiektu GOSiR. Poniżej zdjęcie jednej z toalet oraz widok na trybunę "Zegar" ze środka boiska.

 

 

 

Trybuna "Kryta"

Ta część stadionu, również posiada już całe zaplecze, które będzie znajdować się pod trybuną. Najbliżej trybuny "Zegar" będzie mieścić się szatnia piłkarzy gości, następnie gospodarzy, sędziów oraz sala konferencyjna i pomieszczenia dla mediów. Na tej trybunie będzie znajdować się również jedyna winda na stadionie dla osób niepełnosprawnych. Na poniższych zdjęciach widzimy część trybuny "krytej", gdzie stawiane są już elementy trybuny oraz jedno z pomieszczeń pod trybuną, gdzie będzie najprawdopodobniej sala konferencyjna. Wszystkie trybuny zaczynać się będą około 2 metry nad powierzchnią boiska.

 

 

Trybuna "gości"

Umownie tak nazwijmy trybunę, gdzie dotychczas znajdował się sektor dla przyjezdnych kibiców. Na nowym stadionie pod tą trybuną będą znajdować się wszystkie pomieszczenia biurowe i siedziba klubu. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że tuż za tą trybuną będzie również mały parking dla autokarów, którymi podróżować będą kibice gości. Oznacza to, że jeżeli wybiorą oni tę formę transportu to zostaną dowiezieni pod samo wejście na swój sektor, który będzie znajdować się w rogu tej trybuny oraz trybuny "Tory". Częściowo wykonana jest już szeroka klatka schodowa, którą dostaną się na sektor (na zdjęciu po lewej). Autokary dojadą pod sektor gości specjalnie wytyczoną trasą pomiędzy torami a boiskiem treningowym. Obecnie trwają prace przy jej budowie, co przedstawia druga fotografia.

 

 

Trybuna "Tory"

Bardzo dobrze wygląda również stan prac na trybunie od strony torów kolejowych. Wykonane są już schody prowadzące na trybunę, a także położone są już pierwsze elementy trybun. Ponadto pomiędzy torami a trybuną jest wytyczona droga, która jest niezbędna, gdyż pod trybuną "Tory" znajdować się będą wszystkie pomieszczenia tak zwane "techniczne". W tym miejscu będą przechowywane narzędzia i maszyny służące do konserwacji stadionu i murawy, a także stąd będzie uruchamiane podgrzewanie murawy oraz włączane oświetlenie. Przy okazji zapytaliśmy kierownika o słynne już otwory, które były przedmiotem sporu kibiców. Kierownik wyjaśnił, że rację mieli Ci którzy twierdzili, że są to po prostu otwory na okna, stylizowane na bulaje. Wszystkie pomieszczenia na stadionie będą miały właśnie tego typu okna, co ma przypominać, że Gdynia to miasto portowe.

 

 

Maszty oświetleniowe

Gotowe są już fundamenty pod maszty oświetleniowe, które będą umiejscowione w rogach stadionu tuż za trybunami.

 


Ulica Olimpijska

Trwają prace wykończeniowe przy umocnieniach w miejscu, gdzie jest skarpa.

 

 

Widok na budowę spoza stadionu

Kilka zdjęć prezentujących jak wygląda budowa stadionu widziana ze skarpy od strony torów i strony lasu.

 

 

Na koniec chcielibyśmy podziękować kierownikowi budowy Januszowi Buczeniowi za oprowadzenie po placu budowy i dokładne zapoznanie z przebiegiem prac na stadionie.