W ostatnim czasie w mediach można przeczytać o tym, że Arka nie ma szans grać na stadionie Rugby. Jeden z portali donosi "Arka w Bydgoszczy" Dlaczego? Bo do gry na stadionie ze sztuczną murawą muszą się zgodzić wszystkie kluby Ekstraklasy. A na to jak donosi powyższy portal, się nie zanosi. Po przeczytaniu takich informacji trudno nie oprzeć się wrażeniu, że słowo "donosi" idealnie pasuje do całej sytuacji. Z naszej wiedzy nic nie stoi na przeszkodzie, aby Arka mogła rozgrywać mecze na stadionie Rugby. Jednakże zainteresowała nas kwestia zgody klubów. Jakim prawem kluby Ekstraklasy mają wyrażać zgodę na to, czy Arka może dostać licencję, czy nie? To kluby przyznają licencje na grę w Ekstraklasie? Jeden z kibiców postanowił dokładnie zbadać sprawę, poniżej przedstawiamy jego sprawozdanie.

 

Stadion Rugby Arka Gdynia

 

   Informacja z pierwszej ręki czyli Wydziału ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich, który zajmuje się min. opiniowaniem projektów budowy i modernizacji obiektów piłkarskich zgodnie z przepisami związkowymi w tym zakresie.


I. Klub musi wystąpić do PZPN z wnioskiem o Uchwałę (zmianę Uchwały) w sprawie rozgrywania spotkań na sztucznej murawie przez zespoły E-klasy.
Obecna Uchwała odnośnie gry na sztucznej murawie dotyczy tylko niższych klas rozgrywkowych ale tylko dlatego, że jeszcze nikt z wyższych klas rozgrywkowych o taką do tej pory nie występował.
Regulacja będzie dopuszczała wyłącznie te nawierzchnie, które odpowiadać będą kryteriom UEFA dotyczącym sztucznej murawy (a nasza takowe spełnia).
Wniosek powinniśmy (musimy) złożyć do styczniowego posiedzenia Zarządu PZPN.


II. Postępowanie licencyjne to sprawa PZPN, bo to on przyznaje licencje. Jedynymi warunkami (podobnie jak w niższych ligach) prawdopodobnie będą wcześniejsze powiadomienie przeciwnika i umożliwienie przeprowadzenia treningu na tej nawierzchni przed meczem.
Dopuszczalne są także pewne zwolnienia i odstępstwa od wymogów zawartych w "Podręczniku licencyjnym" odnośnie infrastruktury na obiekcie, jednakże nie mogą dotyczyć ilości miejsc (pojemności) i oświetlenia.


Ot cały sekret...